Bombshell: A Star-Studded Cast Brings Back a Scandal/Gercek Hayat Skandali

by Barbaros Tapan December 18, 2019
A scene from "Bombshell", 2019

annapurna/lionsgate

Skandal (Bombshell)  Fox News'in kurucusu ve CEO'su olan Roger Ailes'in is yerinde yaptigi taciz olaylarinin perde arkasında yaşananları konu ediyor.

2016 yılında ilk olarak televizyon yorumcusu Gretchen Carlson, ardından Megyn Kelly ve daha birçok kadın, Roger Ailes’in tacizine maruz kaldığını açıklamıştı. ABD medyasinin soz sahibi isimlerinden Roger Ailes'in Fox News'de yarattigi uygunsuz taciz duzeni ifsa edilmisti. Filmde, taciz olayının su yüzüne çıkması ile yaşananlar ve tacizde bulunan medya patronunun perde arkasındaki öyküsü gözler önüne seriliyor.

Filmin basrol oyuncusu Nicole Kidman'a  projeye dahil olusunu Los Angeles'da bulustugumuzda sordum.

“Margot`u çok uzun zamandır tanıyordum ve onunla birlikte oynama fırsatını kolluyordum. Charlize ile yıllar önce telefonda konuşmuştukbnirlikte birşeyler yapmak için Hatta şimdi adını vermeyeceğim ama bir projede birlikte yer alacaktık da ama olmadı.Bombshell geldiğinde ise Big Little Lies`ı çekiyordum. Sette ilk Meryl`e ( Streep) bahsettim. Yapmalı mıyım diye ona sordum. Meryl kesinlikle yer almalısın deyince kabul ettim.iyi ki de yapmışım.”

Basarili oyuncuya  kadinlarin maruz kaldiklari bu eylemler hakkindaki goruslerini sordugumuzda su cevabi verdi.

“Her kadın tacizin farklı formları - farkı şekilleri ile mutlaka karşılaşmıştır. Konu oldukça genel olmasına rağmen  nasıl ifade ettiğin,kiminle konuştuğun, nasıl başa çıktığın kısmı oldukça kişisel oldukça özel.

Ayrıca sadece kadın demeyi bir tarafa bırakalım artık. Cinsiyet ayrımı yapmayalım.Birçok erkek de aynı şeylere maruz kalıyor...Onları da göz ardı etmeyelim...

Konuya dönersem, iki kız çocuğu yetiştiriyorum. Evimizde çocuklarımla konuşurken üzerinde durduğum en önemli şeylerden bir tanesi hayır demekten çekinmemeleri.İlginç olan artık bu konunun evde konuşulan konuların bir parçası olması ve çocukların böylesine ağrı bir konuyu algılayabilmeleri.Biliyorum ev çocuklar için en güvenli ortam,hayata atıldıklarında karşılaştıkları durumları yönetmeleri daha karmaşık olacak ama bu konuları konuşup genç yaşta öğretmek gelecekte daha güvenli dünyayı yaratmamıza yardımcı olacak.”

Charlize Theron'un Fox'tan NBC'e geçiş yapan haber sunucusu Megyn Kelly'i, Nicole Kidman'ın televizyon yorumcusu Gretchen Carlson'ı ve Margot Robbie'nin kurgusal Fox News yapımcısı Kayla Pospisil'i canlandırdığı biyografik yapımda, kadın çalışanlarına yıllarca uyguladığı cinsel tacizlerin ortaya çıkmasıyla birlikte kovulan Fox News CEO'su Roger Ailes'a ise John Lithgow hayat veriyor. Alice Eve, Kate McKinnon, Allison Janney, Ashley Greene, Alisabeth Rohm, Connie Britton, Stephen Root, Malcolm McDowell gibi isimlerin de oyuncu kadrosunda yer aldigi Skandal'i , Meet The Parents, The Campaign, Trumbo gibi filmlerde imzasi bulunan Jay Roach yonetti. Filmin senaryo yazari ise Charles Randolph.