Cinemas Are Back in Business / Sinemalar yeniden acildi

by Barbaros Tapan September 11, 2020
Masked attendees in movie theater, may 2020

Gabriel Kuchta/Getty Images

Movie theaters finally reopened after five months of being closed due to COVID-19. The largest movie theater chain reopened on August 20 with a 15-cent ticket price.

Amerika`da 5 aydır kapalı olan sinema salonları kapılarını yavas yavas acmaya basladı. Dunyanın en buyuk sinema zinciri AMC , Regal ve Alamo sinemaları gectiğimiz Persembe kapılarını actı. Gectigimiz hafta sonu 44 eyalette salonların %26`sı acıktı. Peki sonuc nasildi...Hayal kırıklıgından ziyade  iyimser bile düşünebiliriz.

Russel Crowe`un aksiyon gerilim filmi Unhinged Amerika genelinde 1823 salonda vizyona girdi ve hafta sonu 4 milyon dolarlık gise hasılatı yaptı... Normalde kotu acılıs sınıfına sokacagımız bu rakam  pandemiyi dusununce hic de fena degil. Filmin maliyeti 33 milyon dolar. Gosterime girdiği ulkelerde zaten 8 milyon dolarlık gişe hasılatı yapmıştı. Filmi yapan bağımsız studyo Solstice 'nin  CEO`su Mark Gill Amerika`da en az 30 miyon dolar hasılat beklediklerini acıkladı... Boyle bir ortamda filmin masrafını çıkartması umut verici.

Eylul`de Amerika`da sinema salonlarının  %70`inin acık olması bekleniyor. James Bond, Hızlı ve Ofkeli gibi gişe filmleri 2020 takviminden tamamen çıkarılsa da Christopher Nolan`ın merakla beklenen filmi Tenet 3 Eylül`de, Disney`in The New Mutants`ı 28 Ağustos`da vizyonda olacak.

Disney dev butceli filmi Mulan için ise farklı bir yol izleyerek Disney Plus olan ulkelerde dijital olarak vizyona sokmaya karar verdi. Disney Plus olmayan sinema salonlarının acık olduğu ulkelerde ise film 4 Eylul`de vizyonda  olacak.

Sinema sektorunun en onemli diger  marketi Cin`de salonlar 26 Temmuz`da açılmaya başladı. Salonlara uygulanan  % 30 kapasite sınırlamalarına rağmen oldukça güçlü gişe rakamları elde edildi diyebiliriz.Çin savaş destanı The Eight Hundred 107 milyon dolar gişe hasılatı yaptı mesela . Nolan`ın klasik filmi İnterstellar yeniden vizyona sokuldu ve nerdeyse 18 milyon dolar hasılat yaptı...

Bu hafta Amerika`da pandeminin sinema salonlarına etkisi gördüğümüz ilk hafta oldu. Onumuzdeki birkac hafta daha belirleyici olacaktır.

Belli ki aylardır evlerinde kapalı insanlar sinemaya gitmeyi ozlemis.. I MAX Entertaintment`in başkanı Megan Colligan, Kore filmi Peninsula Ve Çin filmi The Eight Hundred`ın gişe başarısına deginerek aynı başarıyı Nolan filmi Tenet için beklediklerini soyledi...