Goodbye TIFF 2019 - Hoşçakal TIFF 2019

by Barbaros Tapan September 17, 2019
Ambiance TIFF 2019

amy sussman/getty images

The 44th International Toronto Film Festival showcased more than 300 films from 84 countries. Writer /director  Taika Waititi's JoJo Rabbit won this  year's Grolsch People's Choice Award .  Here is the look back at this year’s films.

5-15 Eylül tarihleri arasında  44`üncüsü düzenlenen Toronto Film Festival`inde 84 ülkeden 333 film gösterildi.....Adaptasyondan ,tarihi hikayelere, komediden , biyografi filmlerine bu sene Toronto`da öne çıkan bazı filmleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Joker

Warner Bros. Joker`in açılışını prestijli festivallerde yaparak klasik çizgi roman filmlerinden farklı bir yol izleyip gözünün ödül sezonunda olduğunu gösterdi. Joker, Venedik Film Festivali`ndeki başarısından sonra Kuzey Amerika prömiyerini Toronto `da  yaptı.

A Beautiful Day in The Neighborhood

Biyografi filmleri ödül sezonunun ve festivallerin vazgeçilmez filmleridir.Tom Hanks`in başrolünde oynadığı A Beautiful Day In The Neigborhood efsane televizyon adamı,yazar,yapımcı,besteci ,sunucu Fred Rogers ve ödüllü gazeteci Tom Junod ( Matthew Rhys) arasındaki arkadaşlığı anlatıyor.  Rogers`in biyografisini yazmayı istemeyerek  kabul eden Junod`un gözünden anlatılan hikaye Toronto Film Festivali `inde  prömiyerini yaptı.

Judy

Diğer bir biyografi filmi Judy, unutulmaz şarkıcı ve oyuncu Judy Garland`ın hayatını anlatıyor. Judy Garland`ı Renee Zellweger canlandırıyor.

Festival de ki Netflix yapımları;

Noah Baumbach`ın yönettiği Adam Driver ile Scarlett Johansson`un başrolünü paylaştığı Marriage Story...

Steven Soderbergh`in Meryl Streep, Gary Oldman ve Antonio Banderas`lı The Laundromat`ı ... Anthony Hopkins ve Jonathan Pryce`nin başrollerini paylaştığı The Two Popes... Eddie Murphy `yi uzun bir aradan sonra oyunculuğa geri getiren , komedyen Rudy Ray Moore`un biyografisi Dolemite Is My Name Toronto`da prömiyerlerini yapan Netflix yapımları oldu.

Netflix diğer önemli yapımı The Irishman `in prömiyerini New York Film Festivali`ne sakladı. Scorsese filmlerinin klasik kadrosu Al Pacino , Robert DeNiro, Joe Pesci  The Irishman`de yeniden bir araya geliyor.

Festivalin diger one cikan filmleri Nicole Kidman, Finn Wolfhard, Sarah Paulson `un  başrolünde oynadığı Donna Tartts`ın Pulitzer ödüllü romanından beyaz perdeye  uyarlanan filmi The Goldfinch ,Jamie Foxx ve Michael B.Jordan `ın başrollerini paylaştığı gerçek hikayeden uyarlanan legal drama filmi Just Mercy, Edward Norton`un yazıp yönettiği ve oynadığı   Motherless Brooklyn . Filmin kadrosunda Edward Norton`un yanı sıra Willem Dafoe, Alec Baldwin , Leslie Mann ve Bruce Willis yer alıyor. Matt Damon ve Cristian Bale basrollerini paylastigi  Ford v Ferrari . Usta yönetmen Pedro Almodovar`ın Anthony Banderas`a Cannes`da en iyi erkek oyuncu ödülünü getiren en kişisel filmi Pain and Glory . Jessica Pressler`in New York Magazine makalesi Hustlers at Scores`a dayanarak yapılan Hustlers ilgi gören yapımlar arasındaydı...

Parasite

Yabancı film kategorisinde bu sene Cannes`de (Palme d`Or) büyük ödülü  Parasite kazandı. Okja`dan tanıdığımız ünlü yönetmen Bong Joon Ho`nun filmi Parasite, Güney Kore`nin Oscar`a yolladığı  31`inci film.Şimdiye kadar Oscar adaylığı kazanamamışlar. Sadece geçen sene Burning ile 9 filmlik kısa listeye girebilmişler.

Bina -The Antenna

Festivalin tek Türk filmi Bina ( The Antenna )  prömiyerini festivalin keşif bölümünde yaptı. Bina ,Orçun Behram imzasını taşıyor...Filmin oyuncu kadrosunda Gül Arıcı, Elif Cakman, Murat Sağlam, Enis Yıldız, Eda Özel, İhsan Önal , Levent Ünsal yer alıyor.

Dispotik bir Türkiye`de  Hükümet ülke genelinde evlere yeni televizyon antenleri kurmaya başlar. Amaç, ülke genelinde dolaşan bilgilerin takibini yapabilmektir. Çökmekte olan bir apartman kompleksinde, denetçilik görevini üstlenen Mehmet, yeni antenin kurulmasını denetlemek zorundadır. Ancak kurulum sırasında bir şeyler yanlış gider ve anten yayını apartman kompleksi sakinlerini tehdit etmeye başlar. Şimdi bina görevlisi Mehmet, sakinleri tehdit eden açıklanamaz iletimlerin arkasındaki şeytani varlıkla yüzleşmek zorunda kalacaktır...