Hugh Jackman: Bad Education /Hugh Jackman: Kalp Kirici Bir Hikaye

by Barbaros Tapan April 22, 2020
Scene from "Bad Education"

Hugh Jackman in a scene from Bad Education

HBO

HBO's Bad Education is based on the true story of Frank Tassone (Hugh Jackman), a former Roslyn school district superintendent who became entangled in a corruption scandal on the backdrop of a super competitive Long Island school. Frank Tassone and his assistant Pam Gluckin (Allison Janney) were accused of stealing millions from the district budget. The HBO movie based on the story was penned by Mike Makowsky who was a Roslyn Middle School student when Tassone was arrested in 2004.

Bad Education, 2004 yilinda birinci dereceden yolsuzlukla tutuklanan New York'un Roslyn okul bolgesinin basarili  mufettisi Frank Tassone'nin hikayesi.

Frank, idealist ve caliskan  bir egitmendir. Her ogrencisi ile kisisel olarak tanisan, onlarin egitimi ve gelisimi icin birebir emek harcayan,ogrencileri  icin duzenli olarak ogle yemekleri duzenleyen ,hatta bolgedeki ogrencilerin ebeveynleri icin kitap klubu etkinlikleri duzenleyen bir yoneticidir.

Zaman gectikce Frank ve asistani Pam Gluckin ,Rosyln Okulu'nda daha once hic gorulmemis bir sayginlik kazanir. Bolgesinin ogrencileri en iyi okullara kabul edilir.Ogrenciler en iyi okullara kabul edildikce anne babalar cocuklarini o bolgedeki okullara yollamak ister.Bolgenin emlak degeri artar.Frank ise  iyi gorunumuyle,karizmasiyla,caliskanligi ve pozitif enerjisi ile bolge halkinin guvenini kazanir.

Frank'in ikili hayati ,luks yasami zaman icerisinde yasadigi toplumun uyelerinin ve velilerin dikkatini ceker ve  11.2 milyon dolarlik skandal su yuzune cikar.

Bad Education'un senaryosunu Roslyn Orta Okulu'ndan mezun olan, Take Me, I Think We Are Alone Now gibi yapimlardan tanidigimiz Mike Makowsky kaleme aldi.

Filmin yonetmenlik koltugunda ise basarili genclik filmi Thoroughbreds'in genc yonetmeni Cory Finley oturuyor.Filmin oyuncu kadrosunda Hugh Jackman'in yani sira I Tonya filmiyle Altin Kure odulune layik gorulen Allison Janney, Alex Wolff,Annaleigh Ashford,Kathrine Narducci,Ray Romano gibi isimler yer aliyor.

HBO'da 25 Nisan'da yayinlanacak olan film dunya promiyerini gectigimiz Eylul ayinda Toronto film Festivali'nde yapmisti.

Filmin basrol oyuncusu Hugh Jackman ile filmi konustuk.

Amerikan egitim  sisteminde  yolsuzluga imza atmış bir adamı oynuyorsunuz.Film gerçek bir hikayeden uyarlandi  ve oynadığınız kisi hala hayatta...Karakteri yargıladığınız oluyor mu?

Hayır ! Eğer yargılarsam rolu yapamam.Oynayacagin karaktere asik olmalısın,guvenmelisin,yanında olmalısın...Kagıt üzerinde çok kotu bir hikaye...Ama Frank tartışmasız ülkenin en iyi eğitimcilerinden biriydi.Kendine ayrılan bütçeden 10 bin dolar cekse  harcasa kimse sorgulamazdı.Aksine herkes normal karsılardı cunku yaptığı hizmetler baska bir ihtimali akıllara getirmezdi.Kolombiya Universitesinde doktorasını yapmıştı.Cok zekiydi.Wall Street`de calissaydim yılda 20 milyon kazanırdım bu iste calışıyorum ve aldıklarımı hak ediyorum zihniyeti vardı.

Yakalandığında 2.2 milyon dolar caldın diyorlar Frank inkar etmeden hayır  bir milyon dolar çaldım diyor.Kayıtlarda var bunların hepsi...

Neden bir milyon diyor biliyor musun cunku çaldığı paranın diger kısmını ogretmenlere  dagıtıyordu.Onları hafta sonu tatillerine yolluyordu.Performansından memnun olduğu ogretmenlere  değisik yollardan bu parayı mutlaka iletiyordu...

Role hazırlanırken Frank Tassone ile tanıstınız mı?

Tanışmadım! Hakkındaki kayıtlar topluma acıktı.Ona ait çok fazla malzeme olduğu için bir arastırmacı tuttum.Gazete makaleleri,saatlerce süren video kayıtları tüm bilgileri toplattım.Halka acık bir karakterdi.Senaryo yazarımız da onun yönettiği Roslyn Lisesine gittiği için toplumun Frank hakkındaki görüslerini biliyordu.

Frank`in ilginc kisiligini biraz daha acar mısınız?

Bu film isini çok iyi yapan bir egitimcinin acıklı hikayesi...

Frank`in trajik bir kisiligi vardı.Bir suru maske takıyordu.Yalan soyluyordu....Ama hersey bir tarafa muhtesem bir egitimciydi.Başlattığı programlar hala Amerikan egitim sisteminin parçası.Gorev yaptıgı Roslyn Lisesi hala ulkenin en iyi okullarından bir tanesi.