“Joker”: Put on a Happy Face/Mutlu Gozuk

by Barbaros Tapan September 13, 2019
Director Todd Phillips and actor Joaquin Phoenix

getty images

One of the most anticipated films of the fall, Joker won top honors at the Venice Film Festival ahead of its North America premiere at TIFF. Barbaros Tapan filed this story.

Sonunda Batman`in en büyük düşmanı Joker`in de  filmi oldu...

Gotham City` nin acımasız suçlusu Joker Venedik Film Festivali'nden sonra Toronto Film Festivali'nde  kuzey Amerika promiyerini yapti.

Pop kültürün en popüler ´ kötü` lerinden bir tanesi Joker ,Venice Film Festivali`nin  açılışındaki gösteriminde  8 dakika ayakta alkışladı ve festivalin kapanışında da en büyük ödülü kaptı.Bu yıl 76`ıncısı yapılan Venedik Film Festival'inde  ilk defa bir  'comic'  kitabı karakteri festivalin en büyük ödülü Golden Lion`u kazandı.

Filmin fragmanını ilk defa Nisan ayinda Las Vegas`da Cinema Con'da yayinlandi. Filmin senaryo yazarı ve yönetmeni  Todd Phillips, filmini tarif ederken hala nasıl ifade edeceğini bilemediğini ama en uygun tanımlamanın `trajedi`olduğunu söyledi...

Son yıllarda Marvel`in çizgi roman karakterleri ,yaptıkları filmler daha komik bir gidişat alınca DC Comic`in de o tarafa yöneleceğini düşünulmustu...Ama Joker `de Todd Phillips tam tersini yapmış. İnsanın iç dünyasında yaşadıklarını,zavallı olmayı ,süper kahraman filmi içine saklanmış toplumsal bir korku filmi gibi anlatmış.

Film başarısız bir stand-up komedyen olan Arthur Fleck'in  nasıl yavaş yavaş kötüye (Joker) dönüştüğünü  ya da dönüştürüldüğü  anlatıyor.

Todd Phillips toplumun sessizce  ve zalimce bazı insanlara neler yaptığını,onları duygusal ve ruhsal olarak nasıl değiştirdiğini  hem sempati hem acıma  hem de korku hissi katarak  anlatmış.

Joker`in satırbaşları;

-  Komedi filmerinden tanıdığımız Todd Phillips(The Hangover serisi,Due Date,War Dogs) Joker için Darth Vader (Star Wars) dışında  modern sinemanın en kötü karakteri dedi.

- Joaquin Phoenix `i filme dahil etmek için Todd Phillips birkaç ay uğraşmış.Son yıllarda sadece oyunculuğunu konuşturduğu küçük ,bağımsız filmleri tercih eden Phoenix yeniden sahne ışıklarının altında ,göz önünde olacağı bir projede yer almak istememiş.O yüzden  uzun uzun düşünmüş.

- Todd Phillips son dört filminde birlikte çalıştığı Jeff Growth ile filmin montajını 9 ayda tamamlamış. Phillips ,Bradley Cooper `ında yapımcılığın yanı sıra filmin montajında da yer aldığını hatta Jeff ile günlerce karar veremediği bazı sahneleri çözüme Bradley`in görüşlerinin kavuşturduğunu söyledi.

-Joaquin Phoenix Joker rolü için 180 pounds`dan 128 pound'a  düşmüş.Tüm günü sadece 1 elma yiyerek geçiriyormuş.Çekimlerde o kadar halsiz ve güçsüzmüş bazı fiziksel sahnelerde kendini sakatlamış.Todd Phillips ´daha çekimlerin başında ara sokakta tekme atması gereken sahnede düştü,dizini yaraladı,acı içinde yerdeydi rol yapmadığını, gerçekten düştüğünü bildiğim halde sahneyi kesmedim, devam ettim `dedi...

Komedi filmleri ile tanidigimiz Todd Phillips'e komedi filmi yapmak ile drama filmi yapmak  arasindaki farki sordugumuzda soyle cevap verdi,

'Kariyerime belgesel filmler ile basladim ve komedi ile devam ettim.Naturel ,dogal bir gelisimdi benim icin.Sonucta hikaye anlatmak hikaye anlatmaktir.Filmin turu farkli olsa da her filmde baslangic,gelisme ve sonuc var.Insanlar siniflandirma yapmayi seviyor.Komedi filmleri yonetmeni simdi drama cekmis diyorlar.Benim icinse dogal bir sey,kariyer degisimi yapmisim gibi gelmiyor.'

Peki Joker ile yolu nasil kesisti ?

'Oncelikle filmlerimde kaosu seviyorum.Cizgi roman kahramani ile ilgili bir film yapmak fikri aklima gelince ic gudulerim dogal olarak Joker'e yoneldi.Cunku kotu her zaman daha ilginc.'

Joaquin Phoenix'in Arthur Fleck'e yani mushur Joker'e hayat verdigi filmde, Robert DeNiro, Marc Maron, Shea Whigham, Zazie Beetz, Frances Conroy gibi isimler yer aliyor. Scott Silver ile birlikte filmin yonetmeni Todd Phillips'in  senaryosuna imza attigi film 4 Ekim'de gosterime girecek.