"Outlander" is Back

by Barbaros Tapan February 18, 2020
Outlander season 5

starz

Jamie and Claire’s epic and time traveling love story returned to the small screen. The show’s fifth season is based on “The Fiery Cross.” the fifth novel in Diana Gabaldon’s Outlander series.

Basrollerini Sam Heughan ve Caitriona Balfe’nin paylastigi dizi Starz kanalinda besinci sezonuyla geri dondu.

1945 yilinda evli  bir savas hemsiresi Claire Randall gizemli bir sekilde farkli bir zaman dilimine 1743 yilina yolculuk eder ve romantik mi romantik Iskoc savascisi Jamie Fraser ile evlenmek zorunda kalir.Claire’in Jamie karsi duygulari zaman gectikce degisir.Ona karsi birseyler hissetmeye baslar ve asik olur…

Gecen ay bir araya geldigimiz  Sam Heughan dizi sebebiyle Iskocya’ya gelen turist sayisinin katlanarak arttigini soyledi. “Ilk sezonu cektigimiz Doune Castle’a ziyaretci sayisi yuzde sekiz yuz artmis.Artik bircok yer ziyarete aciliyor.Hepsinin sebebi Outlander”dedi.

Peki neden dizi bu kadar cok sevildi. Televizyon ve sinemanın ülkelerin, kültürlerin tanıtımına ne kadar büyük katkıda bulunduğunun güzel bir örneği “Outlander”. Ask,tarih, macera dolu etkileyici bir  hikaye.Tarihe ait deyaylar ,lokasyonlar ve donemlere ait ozellikler oldukca iyi islenmis.Karakterler arasindaki uyum , heyecan veren  tarih gecisleri Outlander’i fanlarin favori dizisi yapmasinin bir kac sebebi diyebiliriz.

Peki Sam Heughan’a gore ilginin bes sezondur azalmadan devam etmesinin sebebi neydi?

‘Hikayenin değişimi ve akıcılığı... Eğer sürekli aynı şeyleri çekseydik, biz oyuncular da sıkılırdık. Ama her şey değişiyor. Bu sezonda da öyle. Hikaye güçlü. Oldukçabu sezon  iyi biçimlendirilmiş. Sezon finalinin şimdiye kadar yaptığımız, çektiğimiz finallere kıyasla en iyi stilize edilmiş, en iyi yapılandırılmış final olduğunu söyleyebilirim. İzleyicilerin görmesini, tepkilerini sabırsızlıkla bekliyorum.’

 5’inci sezon fanlarin sevdigi ,gormeyi istedigi her seye cevap verecek mi? Gecen sezon ailenin anlamini ve onemini izledik.Dizi bu sezon aileni korumak icin neler yaparsin temasinda donuyor diyebiliriz.

Sekiz kitaptan olusan Outlander serisi , en sevilen tarihi  bilim –kurgu ,macera ve ask romanlarindan bir tanesi.Kitaplarin yazari Diana Gabaldon her kitabin yapisinin ve temasinin birbirinden bagimsiz oldugunu soyluyor.Ilk kitap 1991 yilina ait.  Diziye de ismini veren Outlander (Yabanci).

Yayimlandigi zaman sirasina gore Outlander kitaplarinin listesi ise asagidaki gibi.

 Dragonfly in Amber (Kehribardaki Yusufcuk)

Voyager (Yolcu)

Drums of Autumn (Guz Davullari)

The Fiery Cross (Atesin Cagrisi)

A Breath of Snow and Ashes (Kar ve Kul)

An Echo in The Bone (Gecmisin Yankisi)

Written in My Own Heart’s Blood (Kalbimin Kaniyla Yazdim)