Sarah Paulson: Hemsire Ratched hastalarini insan olarak gormuyor

by Barbaros Tapan September 22, 2020
Sarah Paulson in a scene from "Ratched",2020

SAEED ADYANI/NETFLIX

Netflix's psychological thriller Ratched is Ryan Murphy’s take on the origin story of one of the screen’s best-loved (or hated) villains. It stars Sarah Paulson as Nurse Ratched.

Ken Kesey'in 1962 yilindaki romani One Flew Over The Cuckoo's Nest once Altin Kure odullu filme uyarlandi simdi de televizyon dizisine...

Yaraticiligini Evan Evansky'in yaptigi psikolojik gerilim dizisiyle One Flew Over The Cuckoo's Nest romaninin sinema tarihine gecen kotu hemsiresi Mildred Ratched'in karmasik ve acimasiz baslangic hikayesine gidiyoruz.

1947 yilinda hemsire Mildred Ratched Kuzey Kaliforniya'ya  insan zihninde yeni ve rahatsiz edici deneyleri baslatan psikiyatri hastanesinde is aramaya gelir. Mildred, kendini meslegine ve hastalarina  adamis caliskan  bir hemsire gibi  mukemmel sunarak ise girmeyi basarir. Hastanede nazik ve etkileyici gorunumunun arkasina saklanan Mildred zihinsel saglik sisteminin icine sizarak karanlik bir canavara donusur.

Dizide Sarah Paulson'un yani sira Jon Jon Briones'i akil hastanesini yoneten doktor Richard Hanover rolunde, Judy Davis'i  hastanenin bas hemsiresi Betsy Bucket olarak, Finn Wittrock'u hastanede yatan seri katil Edmund Tolleson rolunde izliyoruz. Dizinin unlu oyuncu kadrosunda Sex And The City dizisinin sevilen oyuncusu Cynthia Nixon'i valinin basin sekreteri Gwendolyn Briggs rolune hayat veriyor.

Dizinin yurutucu yapimcilari arasinda bircok basarili yapima imza atan Ryan Murphy'nin yani sira Michael Douglas, an Brennan, Sarah Paulson da yer aliyor.

Dizinin basrol oyuncusu Sarah Paulson goruntulu olarak sinemanin en kotu kadin karakterlerinden bir tanesi Mildred Ratched'i konustuk.

Mildred`ı  efsane film One Flew Over The Cuckoo's Nest`den tanıyoruz fakat dizideki Mildred`ınızı bize anlatır mısınız?

One Flew Over The Cuckoo's Nest'i cekimlere baslamadan bir kere daha izledim. Hemsire Ratched filmin kotusu buna kimse itiraz edemez ama ben karakteri oynayan aktris olarak Mildred Ratched`in aklının değil kalbinin neler dusundugune ve neler yaptığına  kendimi ayarlamanın bir yolunu bulmalıydım.

Diziyi sonuna kadar izleyince davranıslarını acıklamak demeyelim de bazen insanların cok caresiz kosullar icinde olduklarında kendilerini birseyler yaparken bulduklarını anlatıyoruz. Bence Mildred hastalarını insan olarak görmüyor. Onlara yaptıklarını bu sekilde yapabiliyor... Ayrıca bence Mildred yanlızlıgın bir kişiye neler yaptıgı hakkında karakter calısması. Hayatınızda tek bir kişinin bile rehberligi olmadıgında, cok yanlız kalındığınızda,tartısmalı bir sekilde hayatınızdaki en onemli kisiden ayrıldıgınızda... Ayrıca Mildred kendini kesinlikle canavar olarak dusunmuyor. Korkunc seyler yapıyor ama bunları hayatta kalabilmek için yaptıgını dusunuyor.

En sevdiginiz aktris Judy Davis  ile calismak nasıldı ?

Judy Davis tum zamanların en sevdiğim ilk uc oyuncusundan biri. Yapımcımız Ryan Murphy Judy `ye rol için soracağını söylediğinde eger hayır derse beni arama uzuntuden kendime gelemem demistim... Cekimlerin ilk gunu çok korktum cunku zorlu bir goruntusu ve mevcudiyeti var ayrıca da benim favori aktristim...Harika bir calisma iliskimiz vardi.