Sophia Loren “ The Life Ahead” ile geri donuyor

November 12, 2020
Actress Sophia Loren, Golden Globe winner

magnus sundholm/hfpa

Sophia Loren reunites with her son Edoardo Ponti for The Life Ahead. The Netflix movie tells the story of Madame Rosa, an elderly Italian Jewish woman and 12 year-old muslim immigrant Momo. The two loners become each other’s family and protectors.

86 yasindaki Italyan aktrist, Hollywood efsanesi Sophia Loren oglu Edoardo Ponti'nin yonettigi The Life Ahead filmi ile on yil aradan sonra sinemaya geri donus yapti.

Romain Gary'nin 'Onca Yoksulluk Varken' romanindan adapte edilen filmin ana karakteri Sophia Loren'in hayat verdigi Madam Rosa. Holokost'tan sag kurtulan Madam Rosa cocuklar icin bakim evi isletmektedir. 12 yasindaki Senagal'li musluman gocmen cocuk Momo tarafindan soyulan Madam Rosa ailesi tarafindan terk edilen cocugu yanina alir ve zamanla aralarinda ozel bir bag olusur.

Sophia Loren'in oynadigi Madam Rosa versiyonu Fransa yerine Italya'nin Bari kentinde geciyor. Lokasyon disinda romandaki cogu detayin ayni tutuldugu filmin senaryo yazarligini Edoardo Ponti ile birlikte Ugo Chiti yapiyor.

'Cenevre'de ki hayatım cok sessiz.Cok fazla dısarı cıkmıyorum. Dısarıda olmaktan hoslanmıyorum.Evde vakit gecirmeyi seviyorum.Kitaplarımı seviyorum,hayatımı ozel tutmayı seviyorum. Kesinlikle cok basit bir hayatım var... Zaten bugunlerde dısarı cıkıp cıkamayacagımızı nereye gidebilecegimizi bile bilmiyoruz...' diyen sinema ikonu Sophia Loren'e ,Momo roluyle genc ayuncu Ibrahima Gueye eslik ediyor.

Filmin yonetmeni ve senaryo yazari Edoardo Ponti ile Netflix'de yayinlanacak filmi konustuk.

A scene from "The Life Ahead", 2020

The Life Ahead

REGINE DE LAZZARIS AKA GRETA

The Life Ahead, Romain Gary`nin ´The Life Before Us` kitabının adaptasyonu. Kitabı neden sinema filmi yapmak istediniz?

Kitapta bana ilham olan sey gocmen bir cocugun gozunden anlatılmıs olmasıydı. İnsanlar gocmenleri ve multecileri birinci sınıf vatandas olarak gormuyor.Aynı sokakta yanyana gecersiniz aranızda belki santimler vardır ama aslında birbirlerinizden tamamen ayrı dunyalardasınızdır. Aileniz olmadan baska bir ulkede gocmen cocuk olmanın nasıl bir his olduğunu izleyicinin hissetmesi için sinematik olarak tercume etmek istedim.

Genç oyuncu İbrahima'nin ilk set deneyimi ve hayatında daha once kamera onunde rol yapmamıs?

İbrahima`yı 350 çocuk içinden seçtim.Filmin başındaki anneme sert ve kaba davranması gereken sahneler İbrahima icin zordu çunku annemi cok seviyordu. Prova yaperken anneme karsı yeterince sert olmadıgı için isler pek iyi gitmiyordu. Birgun provada anneme dogru yurudu ve ´Sophia durust olmam gerekirse sana kaba davranmam gereken her provadan sonra eve gittiğimde cok uzuluyorum. Sana kaba davranmak için izin istiyorum' dedi... Annem ona baktı ve tabiki sette sahne ne gerekiyorsa onu yapabilirsin ben kırılmam dedi...

İbrahima`yı 350 cocuk arasından bulduğunuzu soylediniz? Secme surecinizi anlatır mısınız?

350 çocuk içinden once 4 tane seçtim ve oyunculuk atolyesine yolladım. Sonra 4 çocuğu 2`ye indirdim ve Momo rolu için ibrahima`yı sectim. Cast direktorune oyuncuları yollarken gocmen ve musluman olmayan hiç kimseyi istemedigimi söylemistim. Karakterlerin kimlikleri için cok onemliydi..